Zkušenosti a život s XIAOMI MiBand

Zkušenosti a život s XIAOMI MiBand

Je to již nějakou dobu, co čínská společnost Xiaomi vydala svůj první chytrý náramek nesoucí název MiBand. Jelikož osobně náramek využívám něco málo přes půl roku, rád bych se podělil o své zážitky s tímto tzv. wearables.

Představení

Celkový pohled

Celkový pohled

XIAOMI je přední čínský výrobce smarphonů, který za roky strávené nejen na čínském trhu získal významné postavení mezi výrobci telefonů. Jedněmi nenáviděný (cenová politika, přejímání know-how konkurence), druhými vyzdvihovaný (špičkové technologie, otevřenost platformy MIUI). Jedno se však XIAOMI upřít nedá, společnost roste výrazným tempem a kromě špičkových telefonů dodává na trh také ostatní chytrá zařízení, jako jsou váhy, sluchátka, power banky, inteligentní LED osvětlení, televize nebo třeba právě chytrý náramek. A aby toho nebylo málo, společnost se pustila do vlastního vývoje procesorů, což do budoucna slibuje vývoj mnoha dalších zařízení tzv. smart home, která budou plně kompatibilní na platformě XIAOMI.

Pokud Vám přijde, že tuto značku moc neznáte, nebude to tím, že byste nežili v roce 2015, ale tím, že oficiálně v ČR nemá společnost XIAOMI zastoupení. Neoficiálně je zde několik prodejců, kteří zprostředkovávají prodej zejména mobilních telefonů. Další skutečnost je ta, že v případě mobilních telefonů se dají oficiálně v současnosti sehnat pouze přímo v Číně nebo Indii, a to pouze online (Čína). Navíc, online prodej se odehrává pouze jednou v týdnu. To sice nezní moc tržně, ale marketéři XIAOMI přesně vědí, co dělají, jelikož tímto nejen, že se kryjí proti velkým objednávkám, ale drží si tím pěkně zájem o značku.

MiBand

Celkový pohled

Celkový pohled

MiBand je chytrý náramek, který je vyrobený ze slitin hliníku a plastu, usazen do hypoalergenního silikonového náramku (což je samo o sobě asi jediná slabá stránka, ale o tom později) a osazen 3 vícebarevnými LED diodami. Náramek je tak lehký, že jej na ruce nebudete téměř registrovat a díky zpracování a certifikaci IP67 nehrozí, že byste jej někde utopili.

 

Vlastnosti

miband_struktura

Struktura MiBand

Náramek nabízí to, co vesměs dnes všechny běžné smart náramky, ale i díky otevřenosti XIAOMI mnoho dalších vychytávek, které vyzdvihnou toto malé zařízení z vod standardních smart náramků.

Po zakoupení obdržíte v recyklované krabičce tělo MiBand, jeden černý silikonový náramek a USB nabíječku. Samotná krabička odpovídá velikosti menší pánské peněženky.

Tělo MiBand

Tělo MiBand

Hlavní funkcí je monitoring tělesných aktivit, a to zejména spánku a nachozené vzdálenosti resp. počtu kroků. Obojí plní náramek na výbornou a dá se na něj spolehnout. Propojení s telefonem zajišťuje oficiální aplikace MiBand a je možné (a sám doporučuji) doplnit ji aplikací Mi Band Tools, která vloží zcela jiný rozměr do každodenního používání náramku.

Osobně náramek sundávám pouze při sportech, kde hrozí stržení z ruky, ale jinak jej mám na sobě 24 hodin denně. Vlastně do doby, než je třeba jej nabít (a to bývá oproti konkurenci za hodně dlouho).

Oficiální aplikace MiBand

Společně s náramkem po rozbalení krabičky naleznete ve stručném manuálu QR kód ke stažení aplikace. V tomto bodě bych se zastavil a doporučil spíše vstoupit na stránky www.miui.cz, kde se dá stáhnout česká verze aplikace pro Android (štěstí mají už i uživatelé WindowsPhone, jelikož i pro ně už aplikace existuje, leč dost okleštěná).

Pokud máte telefon od XIAOMI nebo máte provedený root u svého telefonu, je možné nastavit odemknutí telefonu pomocí MiBand (podmínkou je samozřejmě zapnutý bluetooth). V praxi to znamená, že pokud máte náramek na ruce a v ruce telefon, nemusíte zadávat žádné gesto či pin pro odemknutí obrazovky, ale telefon se automaticky odemkne sám. Dosah, na který lze tuto funkci využít, je cca 30 cm, tedy se nemusíte obávat, že by se do telefonu někdo dostal, kdybyste ho měli dále od těla.

Krokoměr

Po spárování MiBand s apikací se zobrazí hlavní obrazovka, která zobrazuje aktuální počet ušlých kroků (km) a kolik zbývá do splnění cíle (osobně mám nastaveno 10 000 kroků/den). Pod animací se potom zobrazí přehled dalšího členění v průběhu dne. Z této nabídky lze zároveň vstoupit do statistik, kde se dá zobrazit počet ušlých kroků v předchozích dnech, týdnech či měsících. Tato statistika Vám dá hezký obrázek o tom, zda provozujete gaučing nebo se hýbete dle svých představ:). Pro snadné zjištění počtu ušlých kroků (bez nutnosti mít telefon u sebe) stačí nechat ruku volně viset k zemi a udělat pohyb, jako když se koukáte na hodinky. MiBand to rozpozná a pomocí LED Vám ukáže, jak na tom s plněním nastaveného cíle jste (každá dioda představuje 1/3 cíle – např. svítí li jedna dioda a druhá bliká, znamená to že jste někde na cestě mezi 1/3 a 2/3).

Statistika spánku a inteligentní budík

Jednou z hlavních předností MiBand je podrobná statistika spánku, která zaznamenává Váš spánek od chvíle, kdy si lehnete do postele, až do chvíle, kdy se probudíte (náramek není potřeba jakkoliv nastavovat, dojde k automatickému rozpoznání). Spánek je rozdělen na dvě části – lehký a hluboký spánek. Pokud si nastavíte v aplikaci tzv. inteligentní budík, využijete tak asi jedné z nejlepších vlastností náramku, a to tu, že Vás náramek probudí vibracemi v rozmezí půl hodiny od nastaveného času ve fázi lehkého spánku (např. chcete-li vstávat v 7:00 ráno, budík Vás probudí v lehké fázi spánku mezi 6:30 až 7:00) a Vám se tak bude vstávat výrazně svěží než při normálním budíku (ne, není to kec:)). I přes to, že jsem tvrdý spáč, tak vibrace jsou natolik intenzivní, že Vás to probere i ze zimního spánku:).  Stejně tak jako u krokoměru, i zde se můžete podívat do historie a zjistit tak, jak se Vám spí.

Jak u krokoměru, tak u spánku se můžete svými aktivitami pochlubit na sociálních sítích skrze vestavěné možnosti sdílení. Navíc, pokud Vaši přátelé též vlastní náramek, můžete si je zapojit do společného programu a vidět tak, jak na tom jsou oni.

Neoficiální aplikace

Na trhu se vyskytuje několik aplikací, které využívají data z náramku. Osobně jsem vyzkoušel MiBand Notify a Mi Band Tools, které jsou od českého vývojáře, avšak obě aplikace jsou téměř totožné. Hlavní výhodou těchto aplikací je, že si můžete nastavit upozornění a využít tak plně MiBand. Ke každému upozornění lze přiřadit vlastní barvu, počet blikání a počet vibrací. Každá aplikace (WhatsApp, zprávy, Facebook) může pak mít svou vlastní barvu a nastavený počet vibrací.

Pokud máte telefon v kapse a někdo Vám třeba pošle zprávu přes WhatsApp, náramek Vám začne vibrovat a současně s tím se LED diody zbarví nastavenou barvou. Hned tedy víte, co se děje a zda tomu máte věnovat pozornost. Podobné je to u hovoru. Ve chvíli, kdy začne zvonit telefon, rozvibruje se a začne svítit i náramek. Vhodné je to třeba ve chvíli, kdy jste třeba na poradě a nechcete rušit vibracemi. Telefon dáte jednoduše do tichého režimu a v Mi Band Tools si nastavíte, aby náramek v tichém režimu třeba nevibroval a on bude jen svítit.

Závěr

Mi BandZa půl roku používáni si jej nemohu vynachválit a doporučil bych jej každému, kdo chce mít kontrolu nad svým pohybem, jelikož jde o zajímavý doplněk k aktivním sportovním aplikacím jako Endomondo, RunKeeper, aj., které však fungují na principu využití GPS a velmi tak zatěžují baterku, čili nejsou vhodné pro dlouhodobý provoz. Po nabití vydrží až 45 dní. V tomto směru je tedy MiBand nepřekonatelný.

Jak jsem uvedl na začátku článku, jedinou nevýhodou je uchycení těla v náramku, jelikož je tělo vsazeno do náramku zvenku a hrozí tak jeho uvolnění a ztracení (nebojte, ne samovolně). Pokud víte, kde jste jej ztratili, je šance jej najít díky funkci „Vyhledat MiBand“. MiBand začne vibrovat a svítit a při dosahu bluetooth cca 50 m radius, máte celkem dobrou šanci, že jej najdete.

Pokud byste měli zájem o MiBand, kontaktujte mě skrze formulář v kontaktech a za 600 Kč může být Váš.

Celkem 3 komentářů


Vložit nový komentář...