Bez cestovky a bez znalosti řeči? Proč ne!

Bez cestovky a bez znalosti řeči? Proč ne!

Je cestování bez cestovky možné i v pokročilejším věku a bez znalosti cizího jazyka?

Námětem k tomuto textu byla vlastní dovolená, kterou jsme s partnerkou uskutečnili počátkem října tohoto roku. Snad z více jak 90 % veškerých svých cest jsem realizoval bez cestovky a na vlastní pěst (Indie, Čína, JAR, SAE, Island, Norsko,…). Ano, jednoznačnou výhodou je znalost jazyka, ale co dělat, když si musíte vystačit pouze s češtinou?

To je otázka, na kterou si mnoho starších lidí neumí odpovědět, a pokud nemají dobrodružnou povahu, jsou odkázáni pouze na cestovní agentury a jejich delegáty. Jde to ale i jinak. Tímto blogem bych chtěl alespoň trošku pomoci dodat odhodlání těm, kteří nad tím uvažují, ale doteď se báli nebo si nevěřili, že to zvládnou.

V této první části jsem si dal za cíl popsat přístup k zajištění dovolené „po vlastní ose“. Naše situace se dá analogicky použít téměř na jakoukoliv jinou dovolenou, protože hlavní kroky (kam, kdy, jak, kde, za kolik) se pokaždé opakují.

Je kolem mě hodně lidí, kteří by rádi někam vyrazili bez cestovky, ale z různých důvodů (jazyk, pohodlí, organizace…) se jim do toho nechce. Nebojte se, to „riziko“ za to stojí a zabere to možná méně úsilí než listování stovkami stran katalogů se zájezdy.

Letos jsme cestovali na „odpočívačku“ do mediálně válečné oblasti – do Turecka. Díky zpackanému převratu proti Erdoganovi byla media plna zpráv z Turecka a rodina plna obav z místního dění. Ideální čas vyrazit.

Ačkoliv hovořím anglicky, troufám si tvrdit, že v dnešním světě moderních technologií to jde i bez jazykových znalostí – vystačíte s Google Translate. Ocitnete-li se v „úzkých“ na místě, pomůže Vám rovněž aplikace Google Translate v mobilu. A je jedno, zda jste zrovna v zapadlé čínské vesnici nebo velkoměstě.

V EU jsou ceny za hovory a mobilní data nízké. Pro země mimo EU může být alternativou pořízení lokální SIM karty za pár korun, díky které nebudete zruinováni českým operátorem – např. T-Mobile si účtuje v Turecku přes 300 Kč za 1 MB dat !!

Než začneme plánovat…

Před tím, než kamkoliv vyrazíme, budeme potřebovat vědět pár věcí, bez kterých to nepůjde.

Čím platit

První z nich je vlastnictví embosované platební karty (MasterCard, Visa). S klasickou (Maestro, Visa electron) mohou být problémy při placení (prodejci je nemusí akceptovat).

Embosovaná platební karta / Zdroj: banky.cz

Embosovaná platební karta má oproti klasické Maestro či Electron vyražený text.  (Zdroj: banky.cz)

Pokud používáte online bankovnictví, zkontrolujte si, že máte dostatečný limit na kartě, abyste byli schopni zaplatit za letenky, dopravu, či jiné věci.

Pozor, kdykoliv uskutečníte plabtu kartou v cizí měně, stane se tato platba ze strany banky po autorizaci tzv. blokací. Blokace je ohraničena určitým datem, který je závislý na obchodníkovi. V den úhrady se Vám zobrazí předpokládáná částka v měně Vašeho účtu (Kč) vycházející z měnového kurzu v den transakce. Přesná částka bude stržena až v den skončení blokace a přepočtena měnovým kurzem daného dne (např. koupím letenku za 100 EUR, tj. při kurzu 26,6 CZK/EUR za 2660 Kč, přičemž blokace je 7 dní. Po 7 dnech se zvedne kurz na 27,2 CZK/EUR a banka si strhne z účtu 2720 Kč. Platí to ale i naopak, můžete zaplatit méně.)

Kupujete-li letenky přímo na stránkách leteckých společností či u ověřených obchodníků (Letuška, Pelikán, Cestujlevne, Skyscanner….), nemusíte se bát, že byste o své finance přišly.

Chcete-li mít jistotu, že jste snížili riziko zneužití karty na minumum, nikdy neukládejte svou kartu do prohlížeče. Pokud Vám to Google Chrome či jiný prohlížeč nabídne, jednoduše tuto možnost zamítněte.

Pojistit se vyplatí

Žádné pojištění není tak drahé, jako kdyby se Vám stal úraz, potřebovali jste ošetření a neměli jste žádné. Kamkoliv se vydáte, nezapomeňte na cestovní pojištění. Bez sjednaného pojištění raději o cestě ani neuvažujte.

Na internetu koluje řada článků, že při cestách po Evropě si vystačíte se zdravotní kartičkou zákonného pojištění. Zapomeňte na to!

Starosti, které byste si tímto (v případě úrazu) způsobily jsou neporovnatelné k ceně běžného krátkodobého cestovního pojištění. Například svoz zraněného horskou službou do nemocnice vyjde klidně na 600 EUR. O využití leteckého transportu a týdne v nemocnici ani nemluvě.

Plánujete-li cestovat pravidelně a nechcete řešit připojišťování před každou cestou, je zde možnost v podobě ročního pojištění od řady společností. Ceny jsou různé, ale zpravidla se pohybují od 1500 do 3000 Kč/rok.

Osobně využívám aktuálně 2 nezávilé možnosti. První je od společnosti MetLife, které mám na platební kartě Diners Club. Pojištění má největší pojistné limity na veřejně dostupném trhu. Další výhodou je, že můžete pojistit všechny své spolucestující (hodnota pojistné částky se krátí počtem cestujících, resp. počtem pojistných událostí). Nevýhodou je fakt, kdy tuto kartu v ČR neakceptuje příliš monoho obchodníků. Další nevýhodou to, že aby bylo Vaše pojištění platné, musíte kartou zaplatit provést platbu  přímo spojenou s cestou samotnou (letenky, ubytování, pronájem auta na místě, jízdenky autobusů…). Vzhledem k výrazně menšímu pokrytí než u běžných karet MasterCard a Visa, může být toto tvrdým oříškem.

Pokud budete nuceni využít doktora nebo se dostanete do úzkých a situace Vám to umožňuje, vždy volejte přímý kontakt uvedný na pojistce. Bude Vám sděleno, jak postupovat a na kontatní lince Vám zajistí péči. Vehnete se tak případným nepříjemnostem s likvidací pojistné události.

Druhou verzí pojištění je u mě Alpenverein (Generali Austria), kde od cca 1700 Kč  za rok máte kvalitní pojištění (2200 Kč/rok s vyšším krytím). Výhodou tohoto pojištění je, že se vztahuje i na vysokohorskou turistiku, cesty via ferrata a další rizikové aktivity. Navíc, máte-li rádi Rakousko, Slovinsko, Slovensko, Itálii, můžete sehnat ubytování na horských chatách zpravidla s 50 % slevou.

Výběr destinace

Jak jsem zmínil v úvodu, rozhodli jsme se pro Turecko. Do Turecka se dá dostat z letiště v Praze s několika leteckými společnostmi, přičemž se nevyhnete přestupu v Istanbulu nebo v Ankaře. My jsme měli naplánovánu cestu mimo (nejen) českými turisty masově oblíbenou a navštěvovanou Tureckou riviéru (Alanye, Antalye).
Chtěli jsme klid a místo, kam jezdí k rekreaci i místní. Volba padla na malé přímořské letovisko Bodrum.

Bodrum

Pozůstatek větrného mlýnu a jedna z dominant města Bodrum

Jak se tam dostat?

Pro cestu do Bodrumu jsem zvolil tureckého nízkonákladového dopravce Pegasus Airlines. Pokud Vaše destinace není Istanbul nebo Ankara, přestupu se nevyhnete. Oproti jiným dopravcům, Pegasus létá na druhé istanbulské letiště – Sabiha Gökcen, což má tu výhodu, že nemusíte šlapat stovky metrů, abyste se dostali ke svému gateu pro navazující let. Nevýhodou je, že známější Atatürkovo letiště je blíže centu Istanbulu. Nemáte-li mezi lety více jak 6 hodin, zapomeňtě na návštěvu centra Istanbulu.

Letenky jsme vybírali přímo u dopravce s tím, že období jsme měli +/- dané, jen přesný datum jsme vybírali podle ekonomické výhodnosti letenky. Námi zvolené cestovní období bylo 24. 9. 2016 – 3. 10. 2016.

V námi zvoleném termínu jsme se dostali s cenou (balíček ECO s odbaveným zavazadlem do 20 kg) na hezkých 7370 Kč (230 GBP), tedy na 3.685 Kč/os.

Plánujte cestu alespoň s měsíčním předstihem, dostanete se tak k lepším cenám u leteckých dopravců.

Kde sehnat ubytování?

De facto dnes již nepoužívám nic jiného než Booking.com (hotely, hostely, penziony, apartmány, chaty) nebo AirBnB.com (ubytování v soukromí – samotné pokoje nebo celé byty/domy). Sice oba zprostředkovatelé si strhávají provizi od poskytovatelů ubytování ve výši až 25 %, ale ceny jsou zde stále přívětivější, než kdybyste hledali přímo na stránkách hotelů.

My jsme hledali na Booking.com a po prohlédnutí řady možností jsme zakotvili v malém a klidném městečku Bitez, cca 4 km od centra Bodrumu. Ubytování v rodinném apartmánovém hotelu Paloma Family s All Inclusive nás vyšlo na 9 nocí 10.036 Kč (369 EUR) za oba.

Zde bych rád podotkl, že se mi podařilo najít na webu CK Neckermann naprosto shodnou nabídku ubytování ve stejném termínu, která po přepočtu na 9 nocí (v nabídce měli 8 dní, tj. 7 nocí s turnusem začínajícím v den našeho příjezdu) vycházela na celých 56.000 Kč pro 2 osoby letecky z Prahy.

Jak z letiště?

Letenka koupena, ubytování zarezervováno. Jak tedy z Letiště Bodrum, které se nachází v městě Milas do Bitezu, který je téměř 50 km daleko?

Taxi – pokud jste ochotni zaplatit přes 1500 Kč za jednu jízdu, bude taxi jednoznačně nejpohodlnější a nejrychlejší volbou.

Místní autobusy (shuttle) – pendlují v pravidelném harmonogramu mezi jednotlivými nástupními/výstupními místy a jezdí za rozumnou cenu. Nevýhoda – nezastaví Vám před hotelem.

Alternativní služby (Uber, Hoppa, …) – Jelikož Uber v Bodrumu nefunguje, zvolili jsme Hoppa Resort.

Většina dopravců poskytujících online rezervace (Uber, Hoppa, …) rovnež nabízí uplatnění tzv. promo kódů či voucherů. Vyhledávaním na Google tyto kódy můžete najít a výslednou cenu si tak snížit třeba až o 30 %.

Hoppa resort je portál, který se zabývá zajištěním přesunů mezi letišti a hotely i jinými okolními místy, kam se potřebujete dostat. Hlavní výhodou je online rezervace, přesné informace o místě nástupu, ale i cena, která je mnohdy nižší než u běžných shuttle busů.

Na webu www.hoppa.com jsme si zarezervovali jak cestu z letiště do hotelu, tak nazpět z hotelu na letiště. Díky promo kódu nás stály oba transfery 600 Kč celkem. Tedy částka, na kterou bychom se na místě nedostali.

Celkové náklady

Pokud budu uvažovat pouze cestovní náklady a ubytování vč. jídla, vyšla naše dovolená celkem na 18.006 Kč, tedy na 9003 Kč/os. Úspora v tomto konkrétním případě oproti cestování s cestovní kanceláří byla 38 tisíc Kč.

Je jasné, že ne vždy bude úspora tak vysoká (někdy naopak CK jsou levnější – zpravidla tam, kam nelze levně letět běžnými spoji), ale v tomto případě byla skvělá. Navíc s přihlédnutím k faktu, že během celého pobytu nebyl (kromě nás) v hotelu jediný Čech, bylo to bezkonkurenční.

Shrnutí

Pokud bych se vžil do situace, že se domluvím pouze česky, i tak budu schopný zajistit si podobnou dovolenou z pohodlí domova. Stránky dopravců jako Pegasus Airlines či Hoppa Resort přeloží obstojně služba Translate od Google a zprostředkovatelé ubytování jako Booking.com a Airbnb.com jsou plně lokalizováni do češtiny.

Na letištích je podstatné se zorientovat na tabulích „Departures“, kde je uvedena odletová brána (gate) Vašeho letu. Při přestupu sledovat ukazatele „transfer flights/conneting flights“ a ve finální destinaci jít obvykle s davem, který Vás dovede až k místu vyzvednutí zavazadel „baggage claim“.

Využijete-li služeb Hoppa, bude na Vás na určeném místě (specifikováno přesně na rezervaci od Hoppa) čekat řidič s cedulkou a Vaším jménem. Na hotelu si pak už vystačíte jen s úsměvem a pasem.

I nenadálé situace se dají řešit v češtině. Pokud se Vám stane úraz nebo nehoda, lze zavolat na kontaktní linky, která je uvedena na Vašem cestovním pojištění, kde by Vám měli ochotně poradit a zajistit bezodkladnou péči.

Máte-li v sobě alespoň malého dobrodruha a nepotřebujete-lit trávit dovolenou v obklopení dalších Čechů, mohu jedině doporučit vydat se vlastní cestou.

Příště poskytnu bližší pohled na to, jak postupuji při plánování cest, jež nejsou válecího typu u moře…

Celkem 2 komentářů

  1. Lukas Nechuta

    Dobre Tome kdybych byl clovicek co se boji cestovat po vlastni ose tak bych do toho po precteni tohohle clanku urco sel. Fakt supr 😉

    • tonez

      Dříve bych pochopil, že jazyková bariéra byla nepřekonatelná, ale dneska může být tlumočníkem klidně i mobil:)


Vložit nový komentář...